banner

Budoucnost EasyTermu

Jak ponurý život by to byl, kdybychom se nemohli stále na něco těšit?

Pro ty z Vás, u kterých vzbudil EasyTerm zvědavost, či jej již vlastníte, vzniknul následující článek - takový kompilát nápadů a plánů, které by bylo záhodno s EasyTermem realizovat. Proč? No abyste se těšili :-)

EasyTerm je již nyní takovou "synergií" několika funkčních celků a možností. První možnost je ovládat a monitorovat téměř vše, co se zrovna hodí. Ať už je to nějaké zařízení, které zrovna vyvíjíte či provozujete, nebo různé integrované obvody a čidla. S tím monitoringem se často pojí i schopnost loggovat za účelem nějaké pozdější analýzy. Další možností je provozovat EasyTerm jako tzv. "multitool". Někdy potřebuji PWM signál, někdy analogový signál, někdy potřebuji vyčíst registr X ze sensoru Y. A je prostě fajn to mít vše v jednom - rychle, komfortně, efektivně a po ruce. A když EasyTerm obsahuje displej (HMI), máte téměř neomezené možnosti, jak to vše ovládat a spojit dohromady.

Jedna věc však stále schází - a dokonce již máme první dotazy na tuto tématiku. A tím je využití EasyTermu jakožto prostředku automatizace.

V zásadě je spousta věcí připravena, umí toho spoustu a displej je výborný na interakci s uživatelem a na takové to svižné "mrknutí se", jak to vše šlape. Co ještě schází?

Nabízí se dvě věci:

  1. Nástavba komunikačního protokolu pro lepší interakci přístroj<->přístroj
  2. Bezdrátová komunikace - pro komfort (když je EasyTerm využit samostatně a řízen z nemobilního zařízení (stolní PC...))

Co chybí komunikačnímu protokolu? Mnoho již ne - v experimentální fázi je již "jakási" podpora značkování příkazů. Pro jednoduchost se nabízí inspirace v JSON-RPC protokolu, kde příkaz má tři části. Jednou je metoda, druhou jsou parametry metody a třetím je identifikátor. Zařízení vykonávající příkaz následně do odpovědi zahrnuje onen identifikátor a umožňuje tak párování "dotaz-odpověď" - primárně potřebné v případě asynchronní komunikace. Velmi zajímavým prostředkem pro automatizaci je prostředí Node-RED. Node-RED však hojně využívá JSON formát a bylo by škoda jít proti proudu. Protokol EasyTermu je však velmi snadno (a hlavně přirozeně) konvertovatelný do JSON-RPC formátu.

Například příkaz pro EasyTerm pro změnu střídy PWM signálu (s oním identifikátorem v hranatých závorkách):


PWM dutyCycle=50 [0]

Lze přepsat do JSON-RPC takto:


{
    "method": "PWM",
    "parameters":
    {
        "dutyCycle": 50
    },
    "id": "0"
}

Jak to řešit automaticky? Například skrze implementaci jednoduchých Node-RED widgetů, které nám umožní parsovat protokol JSON-RPC<->EasyTerm API.

Využijeme-li je, můžeme využívat plného potenciálu Node-RED prostředí pro naše potřeby!

A jak na bezdrátovou konektivitu? Priorita EasyTermu byla mimo jiné kompaktnost - hezky řečeno aby se "vešel" do ruky. Na plošném spoji není kousek místa a mikrokontrolér nemá už ani jeden volný pin! A přidělávat něco, o co budou stávající vlastníci ochuzeni, je cesta do pekla. V horní části zařízení jsou však vedle sebe napájecí a UART konektory, na trhu je spousta ESP Wi-Fi modulů a na internetu spousta open-source programových implementací Wi-Fi<->UART bridgů. V principu věci by mělo být možné provozovat EasyTerm bezdrátově již nyní. Nelze však tímto problematiku uzavřít - v budoucnu by tato možnost měla být řádně zdokumentována, otestována a tedy oficiálně podporována!

Těšíte se? :)